Paskówdążenia siły chwytu, aby podnieść więcej, bądź wisieć dłużej
Wiele osób spiera się z tym, czy pomagają lub utrudniają progres w treningu siłowym. Kto ma racje?
Dziś postaram się rozwiać wątpliwości wasze na ten temat

Oczywiście nie ma jednoznaczniej odpowiedzi czy paski są pomocne czy nie, bo wpierw trzeba sobie zadać dodatkowe pytania
👉Dla kogo?
👉Kiedy?
👉Nad czym chcemy pracować?

Za dużo osób uogólnia dane narzędzie treningowe odnosząc się tylko do siebie, do swoich potrzeb, to powoduje, że zbytnio spłacamy zasadność danego ekwipunku i kłócąc się niepotrzebnie z kimś, kto ma zupełnie inny cel treningowy i potrzeby.

Aby za bardzo nie wydłużać artykułu, pomijam dziś kwestię dwuboistów, trójboistów, gimnastyków itp.
Tam mamy cele sportowe i paski, ale nie tylko haki, magnezja są niezbędne, żeby po prostu mieć lepszy wynik.
Podzielmy sobie hipotetycznie osoby trenujące na siłowni na
👉Początkujących
👉Średnio-zaawansowanych ( min. Pół roku ćwiczeń, zdrowych)
👉Zaawansowani i kulturyści ( min. kilka lat ćwiczeń, SAA )

Kiedy nie używamy pasków ?

➡️non stop, do każdej serii
➡️na rozgrzewce / Mobility
➡️Kiedy naszym słabym ogniwem jest chwyt
➡️Kiedy nasze ego jest większe niż Mount Everest i chcemy za wszelką cenę pokazać światu jacy jesteśmy silni

Szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi to paski mogą nam zaburzyć budowania wzorca ruchowego, z powodu braku pracy nad chwytem.
Ścisk angażuje bardzo grup mięśniowych, wszystkie zginacze palców, nadgarstka czy po prostu mięśni przedramion.

CHYWT A PRACA MÓZGU?
Badania prowadzone w UK (1), w których udział wzięło prawie 500 tys osób, wykazały, że im silniejszy był uścisk dłoni, tym lepsze były wyniki testów sprawdzających m.in. pamięć, logiczne rozwiązywanie problemów i szybkość reakcji.
W porównaniu od dotychczasowych badań, które pokazywały, że siła mięśni przekłada się na zdrowie mózgu jedynie u osób starszych. To aktualne doniesienia mogą sądzić, że dotyczy to osób poniżej 55 roku życia.

Badacze zaobserwowali ponadto, że maksymalna siła uścisku dłoni w znacznym stopniu korelowała z lepszą pamięcią wzrokową oraz szybkością reakcji u ponad 1000 osób z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak schizofrenia

Ile razy Ci się zdarzyło, że nie mogłeś skończyć martwego ciągu, podciąganie, wszelkich zwisów, bo chwyt puszczał?

To jest właśnie słabe ogniwo, nad którym trzeba pracować.
Prócz sportowców „chwytaczy” zauważyłem, że praktycznie większość moich podopiecznych ma problem z chwytem. Nie to sztanga jest ślizga 😝
Oczywiście jeśli kogoś celem jest aktywacja innych mięśni, co inna sprawa, ale za tym zaraz.

Dodam, że osoby początkującego nie mają jeszcze odpowiedniego czucia mięśniowego i izolacja mięśniowa nie będzie raczej miała tu sensu.

WIĘKSZA AKTYWACJA MIĘŚNI GRZBIETU?

Oczywiście osoby średnio-zaawansowane , a przede wszystkim kulturyści, które mają mocne przedramiona, a np. słabszee mięśnie grzbietu używają pasków, żeby „wyłączyć” pracę mięśni przedramion, a bardziej aktywować np. najszerszy grzbietu.
Drugim celem, może być po prostu większa objętość na daną grupę mięśniową, aby po prostu zwiększyć objętość na dany obszar.
I tak tutaj oczywiście paski mogą pomóc. Co na to badania?

W badaniu (2) w którym sprawdzone aktywacje mięśni, liczbę powtórzeń oraz sił podczas ściągania drążka do klatki siedząc wzięło udział 12 mężczyzn trenujących siłowo (wiek 27 ± 4 lata, masa ciała 84 ± 10 kg, wzrost 177 ± 6 cm, doświadczenie w treningu siłowym 6,6 ± 2,4 lat). Wszyscy uczestnicy wykonali testy 1RM i protokoły treningowe z paskami do podnoszenia (WS) lub bez (WOS)
Treningi dla obu grup (WS i WOS) składały się z 3 zestawów do upadku mięśniowego z obciążeniem 70% maksimum jednego powtórzenia (1RM) i przerwami 60 s

👉W teście 1RM nie zaobserwowano różnic między warunkami WS i WOS (odpowiednio 96,5 ± 12,7 kg i 96,6 ± 11,9 kg).

👉Nie było różnic pomiędzy warunkami WS i WOS w liczbie powtórzeń w serii, całkowite powtórzenia i aktywacja mięśnia najszerszego grzbietu.

Podsumowując, wyniki tego badania pokazują, że użycie pasków do podnoszenia ściąganiu drążka do klatki przez osoby trenujące oporowo nie sprzyja korzystnemu wpływowi na wartość 1RM, liczbę powtórzeń wykonywanych z 70% 1RM i mięśnie. aktywacja.

Sama metodyka oraz badanie dosyć solidnie przeprowadzona, pytanie gdzie jest prawda?
W innym badaniu, co ciekawe, zastosowanie pasków do podnoszenia okazało się korzystne podczas martwego ciągu, zwiększając wartości 1RM o około 16% (Coswig et al., 2015).
Możliwe jest również, że chwyt i średnica drążka wpływają na efektywność pasów do podnoszenia (Fioranelli i Lee, 2008). W tym badaniu większa aktywacja mięśniowa była przy standardowej grubości gryfu.

PODSUMOWANIE
Jeśli jesteś osobą początkująca na razie odpuść paski, skup się budowaniu siły chwytu, bo to nie tylko lepsze przedramiona jak Papaj, ale też po prostu lepsze zdrowie, szczególnie jeśli masz 50 lat +.

Jeśli jesteś średnio-zaawansowany, a raczej skłaniałbym się ku zaawansowanemu to użycie pasków, może pomóc w celu większej objętości na danym obszar mięśniowy. Wiadomo warunkiem, jest to, że Twoim słabym ogniwem nie są przedramiona.
Ja sam pasków używam, to ostatniej bądź 2 serii roboczych. Mam słaby grzbiet, a uchwyt stosunkowo silny. Potrafię też bardziej „czuć” aktywowany mięsień. Choć czucie mięśniowe to nie jest wyznacznik hipertrofii paski powodują lepsze skupienie i kontrolę nad ćwiczeniem, co też jest plusem.
Sam, bardziej polecam magnezję, bo poprawia chwyt, ale nie osłabia chwytu.
Bibliografia ( 1 ) https://academic.oup.com/schizophreniabulletin/advance-article/doi/10.1093/schbul/sby034/4942313 (PAP)

(2) https://www.researchgate.net/publication/333796074_The_effects_of_lifting_straps_in_maximum_strength_number_of_repetitions_and_muscle_activation_during_lat_pull-down